Kto sięga po kredyty — starsi, młodsi ? – Wyjaśniamy!

Kto sięga po kredyty — starsi, młodsi ? – Wyjaśniamy! post thumbnail image

Czy młodzi ludzie chętnie sięgają po kredyty?

Czy osoby świeżo po skończeniu szkoły i studiów chętnie sięgają po kredyty? Młodzi ludzie w Polsce, biorąc pod uwagę status finansowy oraz konieczność sięgania po kredyty dzielą się ogólnie na dwie grupy. Pierwsza z nich, to osoby, które posiadają swojego rodzaju zabezpieczenie finansowe od rodziców: mogą liczyć na mieszkanie lub na pieniądze na jego zakup, na wsparcie finansowe ze strony rodziny, dziadków lub innych bliskich.

Te osoby rzadko decydują się na większe pożyczki, jednak chętnie sięgają po mniejsze kredyty na przykład na remont takiego dostanego czy odziedziczonego mieszkania lub na sprzęt, aby to mieszkanie wyposażyć. Druga grupa osób, to tacy ludzie, którzy nie mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony rodziny. Zazwyczaj po prostu dlatego, że rodziny na to nie stać. Czasy, kiedy mieszkania rozdawane były ot, tak, w zasadzie każdemu, kto tego potrzebował, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Trójmiasto czy Aglomeracja Śląska, przeminęły niestety bezpowrotnie. Zakłady pracy już nie zapewniają mieszkań w wielkiej płycie swoim pracownikom, podobnie jak miasto, które nie stać na zapewnianie młodym ludziom miejsca do zamieszkania.

Wtedy trzeba radzić sobie samemu. Młodzi ludzie często decydują się na wynajem, zamiast na kupno mieszkania, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na wzięcie tak wysokiej pożyczki. Załóżmy w Aglomeracji Śląskiej, zakup mieszkania w budynku, który powstał tuż po wojnie, mieszkania z dwoma pokojami, ogrzewanymi na piec węglowy, bez dostępu do gazu, kosztuje około osiemdziesięciu tysięcy złotych. Banki nie chcą udzielać nam tak dużych kredytów, jeśli zarabiamy niewiele. Załóżmy: osoba po ukończeniu szkoły fryzjerskiej, zarabia 1500 złotych miesięcznie.

Załóżmy, że rata za kredyt, na jaką może sobie pozwolić, to 500 złotych

Załóżmy, że rata za kredyt, na jaką może sobie pozwolić, to 500 złotych. Dla banku będzie to oznaczało, że te osiemdziesiąt tysięcy złotych, dana osoba będzie spłacała przez 160 miesięcy, czyli przez prawie czternaście lat. Do tego dochodzą jeszcze odsetki. Stąd młodzi ludzie rzadko decydują się na tak wysokie kredyty, co więcej, banki tak wysokich kredytów nie udzielają chętnie.

Czy starsze osoby, załóżmy nawet po pięćdziesiątym roku życia, chętnie sięgają po pożyczki, decydują się na kredyty? Być może robiłyby to chętniej, gdyby możliwości finansowe im na to pozwalały. Załóżmy, że małżeństwo w wieku pięćdziesięciu lat ma dziecko w wieku lat dwudziestu, dwudziestu pięciu. To dziecko, już dorosły człowiek, chciałby zacząć mieszkać osobno, na przykład po studiach, jednak nie ma pieniędzy na swoje mieszkanie. Sam nie zarabia ani na tyle długo, ani na tyle dużo, aby bank przydzielił mu kredyt w wybranej wysokości. Czy rodzice wówczas mogą wziąć taką pożyczkę dla niego? Zakładając, że mieszkamy na przykład na śląsku, koszt dwupokojowego mieszkania w starym budownictwie, gdzie ogrzewanie to zwykły piec węglowy, to około 100 tysięcy złotych.

Wzięcie kredytu w wysokości stu tysięcy złotych

Wzięcie kredytu w wysokości stu tysięcy złotych, to spore wyzwanie. Po pierwsze, rzadko możemy pozwolić sobie na spłacanie miesięcznie dużych rat. Przeciętna polska rodzina może pozwolić sobie na wydawanie około pięciuset złotych miesięcznie na takie przedsięwzięcie, na przykład na kredyty właśnie https://www.defu.com.pl/kredyt-na-splate-dluguratykredytukomornika/. Te pięćset złotych jakoś jesteśmy w stanie ominąć, zaoszczędzić, odejmując sobie pewnych przyjemności po prostu poświęcić je na spłatę kredytów.

Wówczas te wzięte w kredycie sto tysięcy, spłacalibyśmy przez dwieście miesięcy, czyli przez około siedemnaście lat. Do tych pieniędzy, które pożyczyliśmy, dochodzą jeszcze odsetki, a więc kolejne lata spłat. Dla osoby w wieku pięćdziesiątki, spłacanie takiego kredytu skończyłoby się mniej więcej w momencie, kiedy skończy ona siedemdziesiąt lat. Dla banków to często ryzyko: banki obawiają się, że dana osoba nie spłaci takiego zobowiązania, ponieważ między innymi między pięćdziesiątką a siedemdziesiątką przypada okres przejścia na emeryturę, która z reguły jest niższa niż nasze miesięczne zarobki. To z kolei jest również powodem do obaw przed kredytami dla osób w podobnym wieku, ponieważ same obawiają się, czy dadzą radę taki kredyt spłacić. Wówczas najlepszym rozwiązaniem są kredyty pod hipotekę, które bierzemy w momencie zakupu mieszkania, które staje się dla banku rodzajem zabezpieczenia przed niespłacaniem kredytu terminowo.

Jakie kredyty są dla nas najbardziej atrakcyjne?

Po jakie kredyty najchętniej sięgamy i jakie kredyty są dla nas najbardziej atrakcyjne? O co najczęściej pytamy w banku, kiedy interesuje nas pożyczka? Przede wszystkim, najchętniej sięgamy po takie kredyty, które łatwo będzie nam spłacić. Częściej i łatwiej podejmujemy decyzję o wzięciu kredytu na przykład na nowy telewizor czy na nową pralkę, niż na nowe mieszkanie, które jest kilkadziesiąt, kilkaset razy droższe. Obawiamy się takich kredytów, które będziemy musieli spłacać przez długie lata. Nawet nie dlatego, że czekają nas te lata zobowiązań, ale, dlatego że obawiamy się, czy będziemy rzeczywiście w stanie spłacić te zobowiązania. Obawiamy się często o swoją pracę: o to, że zostaniemy zwolnieni, że nasz etat zostanie zredukowany, pensja się obniży, albo po prostu firma w której jesteśmy zatrudnieni splajtuje.

Tak więc z pewnością najbardziej atrakcyjne są dla nas takie kredyty, które możemy spłacić szybko, a więc o mniejszej wartości. Dla wielu z nas maksymalną wydolnością, zdolnością kredytową jest kwota w wysokości dziesięciu do piętnastu tysięcy złotych, ponieważ na tyle pozwalają nam nasze zarobki. Co jest dla nas najatrakcyjniejsze w ofertach kredytowych? Jeżeli chodzi o oferty kredytów proponowane nam przez banki, najbardziej atrakcyjne jest dla nas oczywiście niskie oprocentowanie. Kiedy bierzemy kredyt w banku nasza sytuacja w BIK, czyli Biurze Identyfikacji Kredytowej musi być bez zarzutu.

Musimy także umieć przedstawić bankowi odpowiednie dokumenty, że zarabiamy co miesiąc tyle, ile deklarujemy. Nie możemy mieć na karku komornika, czy innych zobowiązań w rodzaju windykacji, która nas dotyczy. Jeśli znajdujemy się w takiej sytuacji, cenimy sobie kredyty, które proponują nam parabanki, ponieważ wówczas musimy mieć przy sobie tylko dowód osobisty, nic więcej: żadnych zaświadczeń, żadnych dodatkowych dokumentów. Parabank nie będzie interesowało ile i gdzie zarabiamy i czy mamy już jakieś kredyty na koncie. Dla osób zadłużonych to takie kredyty są najbardziej atrakcyjne.

Przede wszystkim, nie można zawsze wrzucać wszystkiego do jednego worka. Podobnie jest z kredytami. Jakie kredyty są mało atrakcyjne, to zależy od naszego statusu i sytuacji finansowej, w jakiej się aktualnie znajdujemy. Na przykład: dla młodych osób najmniej atrakcyjne będą takie kredyty, które wymagają potwierdzenia długiego okresu zatrudnienia oraz wysokiej zdolności kredytowej. Młodzi ludzie, nawet po ukończeniu wyższych studiów na dobrych kierunkach, często zarabiają niewiele, ponieważ są zatrudniani na okres próbny. Firma proponuje na przykład trzymiesięczny okres próbny z zarobkiem w wysokości tysiąca złotych miesięcznie.

Po tym okresie zarobki mają wzrosnąć na przykład dwukrotnie, jeśli pracownik się sprawdzi, jednak w praktyce często wygląda to inaczej. Firma mówi: pracujesz dalej za tysiąc, albo Cię zwalniamy i zatrudniamy na Twoje miejsce kogoś innego. Często także te próbne okresy to umowy zlecenie lub umowy o dzieło, które dla banków nie mają żadnego znaczenia i są mało wiarygodne. Jeżeli chodzi o osoby starsze, dla nich najmniej atrakcyjne są kredyty, które będą spłacane przez długi czas. Osoby starsze często boją się brać dużych kredytów, nawet dla swoich dzieci, ponieważ obawiają się że nagle stracą pracę, albo że będą musieli przejść na wcześniejszą emeryturę, która nie przynosi dużych dochodów, dużych zarobków.

Wówczas zobowiązania mogłyby przejść na ich dzieci, a tego chcą koniecznie uniknąć. Dla jednych z nas mało atrakcyjne są oferty kredytów proponowane przez parabanki, ponieważ mają one znacznie większe oprocentowanie niż kredyty proponowane przez banki. Jednak dla niektórych z nas z kolei, oferty parabanków są bardzo korzystne, ponieważ są jedyną możliwością.

Biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości zaciągnięcia pożyczki przez internet

Biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości zaciągnięcia pożyczki przez internet, możliwości banków w wydawaniu pożyczek przez internet wzrosły. Coraz to więcej osób również zastanawia się jak dostać kredyt na spłatę komornika, przez internet szybko?

Taka sytuacja ma miejsce wówczas, kiedy widniejemy w BIK jako dłużnicy, mamy już na swoim koncie kredyty, lub dopadł nas komornik za niespłacone wcześniej zobowiązania. Wówczas korzystamy z ofert parabanków, ponieważ te proponują nam kredyty bez zaświadczeń, bez przedstawiania jakichkolwiek dokumentów poza dowodem osobistym. Można powiedzieć, że takie kredyty dostajemy na słowo, parabank obdarza nas zaufaniem.

Czy gdybyśmy studiowali na kierunku związanym z socjologią lub psychologią, bylibyśmy w stanie sporządzić profil typowego, polskiego kredytobiorcy?

Czy są jakieś osoby, które częściej biorą kredyty niż inne? Jakie kredyty biorą ludzie młodzi, jakie ludzie w średnim wieku, a jakie osoby starsze?

Oczywiście nie można określić tego jednoznacznie i postawić tezy, która byłaby aksjomatem i sprawdzała się w każdym przypadku. Jednak można co nieco powiedzieć na temat profilu osób, które sięgają po kredyty najczęściej. Jeżeli chodzi o ludzi młodych, część z nich bierze kredyty na studia, część na wyposażenie swojego nowego mieszkania, a część na rozkręcenie własnego biznesu. Jeżeli chodzi o studia, po kredyty na ten cel najczęściej sięgają osoby, które chcą studiować zaocznie i jednocześnie pracować, aby mieć dyplom i równolegle zdobywać doświadczenie zawodowe. Wówczas możemy pozwolić sobie na zamieszkanie w wynajmowanym mieszkaniu na przykład, nasze zarobki przeznaczając częściowo na życie, częściowo na spłatę kredytu.

Kredyt natomiast idzie na czesne. Osoby, które mają to szczęście że otrzymały mieszkanie od swoich rodziców czy bliskich, często przeznaczają tego typu kredyty na wyposażenie swoich mieszkań lub na ich remonty, jeśli nie są w najwyższym standardzie i w najlepszym stanie. Jeśli chodzi o osoby w średnim wieku, najczęściej biorą kredyty na rzeczy, które po prostu są im potrzebne: nowy samochód, nowa pralka, nowa lodówka, nowy telewizor.

Często biorą także kredyt dla swoich dzieci, które nie mogą pozwolić sobie na zaciągnięcie tak wysokiej pożyczki, jakiej potrzebują, ponieważ ze względu na swoje małe doświadczenie zawodowe nie zarabiają wiele, a więc dla banku są niewypłacalne.

Rodzice więc biorą dla nich kredyty, by mogli samodzielnie zamieszkać i zacząć samodzielnie funkcjonować, realizując przy tym swoje marzenia. Ludzie starsi natomiast najchętniej chyba sięgają po niewielkie kredyty, pożyczki w parabankach. Na przykład na nowy telewizor, bo ten sprzed dwudziestu lat się popsuł, na prezent na komunię dla wnucząt, na zorganizowanie świąt, czy podobne wydatki.

https://www.intermedialna.pl/praca-i-finanse/o-jakie-kredyty-mozemy-sie-ubiegac.html
https://www.defu.com.pl/kiedy-decyduje-sie-na-kredyt/krd-i-bik/

Zdjęcie PxHere

Related Post