Zapomniałem zapłacić za korzystanie ze środowiska – co teraz?

Zapomniałem zapłacić za korzystanie ze środowiska – co teraz? post thumbnail image

Od roku prowadzę zakład lakierniczy. Biuro rachunkowe mojego kolegi po fachu powiedziało mu, że musi on uiścić opłatę za korzystanie ze środowiska. Tymczasem ja nie wiedziałem o takich przepisach, ponieważ sam nie korzystam z usług żadnego biura rachunkowego. Co teraz?

Biuro rachunkowe wyjaśniło, czym jest opłata za korzystanie ze środowiska

Biuro rachunkowe, z którym współpracuje mój kolega, wyjaśniło mu, na czym polega opłata za korzystanie ze środowiska. Obowiązuje od dawna, ale zmiany, które zostały wprowadzone do ustawy w 2018 roku, namieszały w deklaracjach przedsiębiorców. Najgorzej mieli oczywiście ci, którzy nie korzystali z usług biura rachunkowego.

Dlaczego trzeba płacić za korzystanie ze środowiska?

Mój kolega zapytał księgowych z biura rachunkowego, dlaczego w ogóle musimy płacić za korzystanie ze środowiska. Panie z biura rachunkowego wyjaśniły mu, że prowadząc działalność gospodarczą jako lakiernik, emituje do atmosfery szkodliwe substancje. I teraz zgodnie z tym, co powiedziały pracownice biura, musi wnieść odpowiednią opłatę, aby zneutralizować swój negatywny wpływ na środowisko.

Czego jeszcze dotyczy opłata za korzystanie ze środowiska?

Z tego, czego mój kolega dowiedział się w biurze rachunkowym wynika, że opłata za korzystanie ze środowiska obejmuje substancje emitowane do powietrza podczas:

  • pracy silnika spalinowego,
  • hodowli zwierząt,
  • malowania,
  • lakierowania,
  • spawania,
  • lub składowania odpadów.

Nie zapłaciłem za korzystanie ze środowiska – co teraz?

Skontaktowałem się z biurem rachunkowym, które opiekuje się firmą mojego kolegi. Księgowe z biura wyjaśniły mi, że w moim przypadku nie muszę wnosić opłaty, ani nawet przygotowywać sprawozdania. Przyznam, że rozmowa z profesjonalistami z biura rachunkowego bardzo mnie uspokoiła. Pani z biura powiedziała, że w niektórych przypadkach firmom grożą kary, a nawet konsekwencje egzekucyjne! Myślę, że zdecyduje się zatrudnić biuro rachunkowe Syntex, żeby na przyszłość uniknąć stresu.

Related Post