Zakup działki, mieszkania, ile kosztuje notariusz w Poznaniu?

Zakup działki, mieszkania, ile kosztuje notariusz w Poznaniu? post thumbnail image

Ile będzie nas kosztował notariusz, jeśli będziemy kupować działkę albo dom czy mieszkanie? Ile wyniesie nas tak zwana taksa notarialna w Poznaniu??? Otóż w przepisach określone jest, ile wynosi maksymalna stawka tak zwanej taksy notarialnej. Co to dla nas oznacza w praktyce? Oznacza to, że możemy próbować negocjować taksę z notariuszem, do którego zgłaszamy się z chęcią podpisania u niego aktu notarialnego.

Wysokości taksy notarialnej w Poznaniu

Wysokości taksy, te maksymalne określone przez przepisy, zależą od ceny mieszkania które kupujemy lub domu.

Na przykład jeśli chodzi o mieszkanie. Jeżeli cena naszego mieszkania to powyżej 60 tysięcy złotych, ale mniej niż milion złotych, taksa wyniesie maksymalnie 505 złotych, plus dodatkowo 0,2% od kwoty powyżej 60 tysięcy złotych. Tak więc na przykład dla mieszkania wartego 100 tysięcy złotych, wyniesie nas 505 złotych + 80 złotych, a taksa od mieszkania wartego milion złotych, wyniesie nas 505 złotych + 1880 złotych.

Kiedy mieszkanie kosztuje ponad milion złotych, ale nie więcej niż dwa miliony, taksa to 2385 złotego maksymalnie plus 0,1% od każdej nadwyżki ponad milion złotych. Jeżeli chodzi o bardzo drogie mieszkania, takie jak apartamenty, których cena wynosi więcej niż 2 miliony złotych, to taksa będzie miała maksymalnie 3385 złotych plus 0,125% od każdej nadwyżki powyżej dwóch milionów, jednak nie więcej niż pięć tysięcy złotych, a jeśli akt notarialny sporządzany jest między członkami najbliższej rodziny, to maksimum wynosi 3850 złotych.

Dodatkowo notariuszowi płacimy 200 złotych za to, że sporządzi dla nas wniosek do księgi wieczystej, oraz sześć złotych za sporządzenie każdej rozpoczętej strony wypisu z aktu. Takich wypisów potrzebujemy zazwyczaj 5 sztuk. Pamiętajmy, że za to co płacimy notariuszowi, doliczany jest 23 procentowy VAT, a więc kwota do zapłaty wzrośnie o te 23 procent.

Renta dożywotnia za mieszkanie

Kiedy chcemy kupić mieszkanie, to zazwyczaj udajemy się do banku. Bierzemy wówczas kredyt, który potem spłacamy w comiesięcznych ratach. Jakiś czas temu, na naszym rynku pojawiła się renta hipoteczna. Jest to odwrotność kredytu hipotecznego.

Sprzedajemy jakiejś instytucji finansowej, na przykład bankowi lub funduszowi inwestycyjnemu nasze mieszkanie, a w zamian za to, co miesiąc bank lub fundusz wypłaca nam pieniążki, czyli dożywotnią rentę hipoteczną. Oznacza to, że nadal możemy mieszkać w naszym mieszkaniu, jednak po naszej śmierci, to mieszkanie ze względu na podpisaną umowę, przechodzi na własność wybranego przez nas banku lub funduszu, a więc nikt z rodziny nie może go po nas odziedziczyć. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie zwłaszcza na zachodzie, w krajach takich jak USA lub Wielka Brytania. W naszym kraju takie rozwiązanie to nowinka, z którą nie jesteśmy jeszcze oswojeni. Jakie warunki jesteśmy zobowiązani spełnić, aby móc skorzystać z dożywotniej renty hipotecznej, a więc odwróconej hipoteki?

Musimy mieć skończone 65 lat, jednak możliwe są od tego wieku pewne wyjątki. Musimy mieć także oczywiście własnościowe mieszkanie, ale liczy się również mieszkanie spółdzielcze własnościowe albo prawo do własności. Ile możemy dostać pieniędzy? Wysokość renty będzie zależała od wartości naszego domu albo mieszkania. Będzie zależała również od wieku i płci, ponieważ kobiety statystycznie żyją dłużej, dostają niższą rentę od mężczyzn. Czy z renty dożywotniej za mieszkanie mogą skorzystać również małżeństwa? Tak, dostają wówczas jedną wspólną sumę pieniędzy co miesiąc i jest ona wypłacana do śmierci obu małżonków.

Related Post