Boże Narodzenie — radzimy jak spędzić czas

Boże Narodzenie — radzimy jak spędzić czas post thumbnail image

Boże Narodzenie jest magicznym czasem dla wielu z nas ,aby spędzić go w stosownym dla siebie klimacie coraz częściej sięgamy po oferty biur podróży, lub wyjeżdżamy w miejsca dobrze nam znane. Popularnym i atrakcyjnym miejscem na spędzenie Bożego Narodzenia są z całą pewnością Świąteczne ferie w górach.

Górski zimowy klimat oferuje między innymi aktywne spędzanie wolnego czasu, lub przewrotnie spędzanie go w leniwy i wygodny sposób. Doskonałe warunki narciarskie w tym konkretnym okresie, kurorty i pensjonaty oferujące bezlik atrakcji, to argumenty, które dla wielu świętujących stanowią podstawę doskonale spędzonego czasu. Natomiast błogie lenistwo w zaciszu drewnianego domku z kominkiem w oddalonej od miasta wsi to luksus, na który nie możemy sobie pozwolić w typowo miejskich warunkach. Ucieczka w góry w okresie zimowych świąt to również alternatywa ucieczki przed gorączką świąteczną. Zakupy, porządki i przygotowania przed świętami Bożego Narodzenia to niejednokrotnie karkołomny bieg z przeszkodami, który nijak się ma do atmosfery prawdziwie rodzinnych świąt. Zatem, aby skutecznie uniknąć marnowania czasu na wyczynowe sporty w domu i w sklepach, zamieniamy na aktywny wypoczynek na nartach!

Wnioskując z powyższych informacji, Boże Narodzenie w górach podzielimy na dwie alternatywy. Pierwsza będzie alternatywą dla aktywnych, druga natomiast dla wygodnych, lub no cóż, zmęczonych codziennością.

Często na wyjazd w góry wybieramy miejsca już sprawdzone przez nas, są to miejsca, w których spędziliśmy miłe chwile. Ta opcja jest o wiele bezpieczniejsza, ponieważ wiemy, z czym spotkamy się na miejscu.

Boże Narodzenie w górach to przede wszystkim miła i spokojna atmosfera, która wprawia w zadumę, a myślenie o bieżących i zaległych sprawach odpływa na chwile w nicości zapomnienia.
Podsumowując, aby godnie, według własnych upodobań spędzić parę świątecznych chwil w ciszy i spokoju, wybierzemy góry, które w całej swojej potędze i dzikości stanowią idealną oprawę, która spowoduje, że magia świąt będzie prawdziwą magią, a spokój spokojem tak długo wyczekiwanym, bo przecież na święta Bożego Narodzenia czekamy cały rok!

Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie

Choinka jest istotnym elementem świąt Bożego Narodzenia, symbolizuje odrodzenie i życie. W dobie przedchrześcijańskiej stanowiła tradycje i kult wiecznie zielonego drzewka. W tradycji ludowej, z której się wywodzi i z której stała się w szesnastym wieku naszej ery również kultem katolickim, wiemy, że „skradzione” z lasu drzewko iglaste przynosiło szczęście przez cały rok dla „złodzieja”, który dopuścił się rabunku na innym świecie, jakim uważano las i jego mieszkańców.

Choinka Bożonarodzeniowa to nic innego jak przystrojone drzewko świerku lub jodły, a nieco rzadziej sosny. Jaką choinkę wybrać na Boże Narodzenie? Z całą pewnością choinkę żywą! Aby móc kultywować prawdziwą tradycję i obrzędy z tym związane. Często dzieje się tak, że kupujemy choinki sztuczne ze względu na brak czasu, lub ze względu na oszczędność. Choinka sztuczna przysłuży się właścicielowi przez kolejne kilka lat. Choinka prosto z lasu jak wiadomo, szybko traci swój naturalny urok i niestety igły. Jednak nic nie równa się z choinką żywą, jakby nie była piękna, sztuczna choinka to przenigdy nie zapachnie lasem!

Boże Narodzenie, z której strony, by nie patrzeć jest czasem, w którym kultywowane są wiekowe tradycje. Tradycyjne potrawy, tradycyjnie nakryty stół i wszechobecne symbole. Takim też symbolem jest właśnie drzewko Bożonarodzeniowe. Aby symbolizm choinki mógł stać się żywy i zgodny z pierwotnymi założeniami z całą pewnością należy sięgnąć po dary natury.

Wybierając choinkę żywą, ożywiamy swoje mieszkanie, dom. Bez większego wysiłku kupując drzewko żywe, sprawimy, że klimat i mistycyzm w tym konkretnym czasie ogarnie wszystkich domowników oraz przybyłych gości. Aby wybrać odpowiedni gatunek, a nawet rozmiar udamy się na miejski bazar, gdzie bez fatygi szukania drzewka w lesie zakupimy wybraną przez nas choinkę. Warto pamiętać o tymże zakup żywej choinki nie powinien odbywać się w ostatniej chwili, ale stosunkowo wcześniej przed nadejściem świąt. Może niestety okazać się, że zabrakło dla nas drzewek, lub te, które zostały swoim wyglądem, bardziej przypominają badyle połamane na wietrze!

Jak ubrać się na firmową Wigilię

Wigilia ten szczególny czas, w którym każdy chce czuć się wyjątkowo. Co się z tym wiąże? Między innymi, a często przede wszystkim nasz wygląd osobisty. W zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdujemy nasz strój, świadczy przecież o nas samych. Czas świąt w kontekście ubioru nie różni się niczym od innych uroczystości, w których bierzemy udział w ciągu roku. Jak ubrać się w Wigilię, jak się ubrać na spotkanie, jak się ubrać do pracy.

Warto skupić się na ubiorze, z którym mamy do czynienia na co dzień i spróbować nie zakładać go na imprezę firmową! Firmowa Wigilia to mimo świątecznej atmosfery Wigilia spędzona w atmosferze biznesu, więc zachowanie formalnego stroju wydaje się być oczywiste. Co znaczy formalny strój, każdy z nas wie.

Mężczyzna włoży na siebie marynarkę i pozwoli żonie zawiązać krawat, kobieta natomiast w stonowanej garsonce będzie wyglądała najodpowiedniej. W takim stroju można pokusić się w tym szczególnym czasie o dodatki, najlepiej w delikatnym świątecznym wydaniu. Kobieta zawsze powinna grzeszyć subtelnością i delikatnością, nawet o może przede wszystkim w dobieraniu ubrań.

Oczywiście warunki takich zachowań również zależne są od miejsca naszej pracy. Jeśli jest to biuro, to jak najbardziej powinno się zastosować do powyższych wskazówek. Jeśli jest to mieszkanie prezesa/szefa to tutaj ubiorowi można nadać nieco lżejszego tonu. Oczywiście z zachowaniem podstaw klasycznego ubioru.

Jako społeczeństwo kultywujące wiele tradycji wiemy i praktykujemy odświętne ubrania nawet we własnym domu. Nie jest dla nas zatem nowością, że każda możliwa okoliczność będzie wymuszała na nas stosowny ubiór.

Jak ubrać się na firmową Wigilię?

Wnioskując z powyższych informacji, tak jak mamy w zwyczaju ubierać się na specjalne okazje związane z odwieczną tradycją.
Obecne kanony mody narzucają nam innowacyjne podejście do tego typu spotkań, mniej formalne, luźne i nieco pozbawione elegancji. Tłumaczyć można to na wiele sposobów, ale głównym założeniem projektantów ma być nasze dobre samopoczucie. Ciężko nie zgodzić się w tej kwestii, ale tak naprawdę luźne i nieformalne stroje leżą na nas każdego zwyczajnego dnia, więc czas Wigilii, a tym bardziej spotkań w tym czasie warto spędzić w „mundurku”, w którym również można czuć się rewelacyjnie i swobodnie.

Jaki wybrać prezent dla żony

Czas świąt to czas radości i oczywiście czas prezentów! Odwieczny dylemat, co kupić bliskim na święta niejednokrotnie jednak potrafi zepsuć ten szczególny czar i magię świąt. O ile wybór zabawki dla dziecka wydaje się być raczej łatwym przedsięwzięciem, o tyle często kupno prezentu dla współmałżonka stanowi kamień milowy i nieodgadnioną zagadkę. Brzydko mówiąc statystyczny mężczyzna, niestety ma problem z wyborem prezentu o wiele częściej niż statystyczna kobieta. Co zrobić, aby pomóc swojemu mężczyźnie, a siebie nie narazić na prezent, którego nie sposób będzie nie skomentować w taki, a nie inny sposób? Są dwa sposoby. Jeden z nich to wersja z mężem nieco upartym, dla którego kupno prezentu to sprawa honoru. Mianowicie w okresie świąt spora część sklepów oferuje swoim klientom możliwość wymiany towaru prezentu lub jego zwrot. To jest ta dobra wiadomość, ta druga leży w przekonaniu męża do zabrania potwierdzenia zakupu wybranego prezentu!

W ten sposób można uniknąć niechcianego prezentu, nieprzydatnego lub przeciwnie praktycznego, praktyczne prezenty zwłaszcza te do użytku kuchennego raczej nie są mile widziane w formie choinkowego prezentu. Są oczywiście uzasadnione wyjątki, czyli takie, w których żona marzyła o wybranym produkcie.

Drugi sposób na kupno idealnego prezentu dla żony, będzie wymagał od męża więcej sprytu i pewnych umiejętności szpiegowskich. Można oczywiście zapytać wprost, ale o wiele więcej przyjemności, sprawia kobiecie prezent, w który mężczyzna włożył nie tylko parę banknotów, ale własną wyobraźnię. Często w trakcie rozmowy można wyciągnąć wnioski na temat czego nam potrzeba, czego nie posiadamy i co chcielibyśmy mieć. Na tym bazuje zasada numer dwa. Na wyciąganiu wniosków, z których można się dowiedzieć, że ukochanej żonie marzy się nowa sukienka, inny komplet biżuterii, albo nowy ciepły szal. Przemyślany prezent dla żony to prezent, który sprawi nie tyle niekłamana radość co dumę kobiety z męża, która zna jej potrzeby i wie, czego sama sobie by życzyła.

Prezent na Gwiazdkę dla chłopca

Forma prezentu gwiazdkowego wpisała się na dobre w tradycję, do tego stopnia, że nie sposób wyobrazić sobie świąt Bożego Narodzenia i Wigilii bez niego. Pytanie, jak uszczęśliwić bliskich trafionym prezentem? Odpowiedz: trafić w dobry prezent! Dla konkretnie wybranej osoby. Najprzyjemniejsze z zakupów stricte prezentowych są prezenty dla dzieci! Tutaj oferty sklepów i nasza fantazja mają szerokie pole do popisu. Szukasz prezentu na Gwiazdkę dla chłopca? Nic trudnego. Przede wszystkim należy zapoznać się z zainteresowaniami dziecka, które chcemy obdarować. Jeśli jest to nasze własne dziecko, to problemu z wyborem prezentu nie będzie. Jeśli natomiast szukamy prezentu dla chłopca, którego prawie nie znamy, lub tylko pobieżnie, powinniśmy sięgnąć po poradę rodziców dziecka.

Czasami wymiana kilku zdań pozwala na określenie, czym dziecko się interesuje. Tak naprawdę to wystarczy, aby zakupiony prezent okazał się trafiony. Jeśli natomiast chcemy zaskoczyć nie tylko dziecko, ale również resztę rodziny i przyjaciół warto postawić na rozwiązania związane z edukacją. Tutaj warto wiedzieć, w jakim wieku znajduje się dziecko.

Aby odpowiednio określić jego potrzeby oraz predyspozycje. Wszelkiego rodzaju puzzle, układanki i modele polecane są dzieciom od lat 5-6. Rozwinięte gry i zabawy zręcznościowe od lat 7 wzwyż. Na rynku zabawek dziecięcych można spotkać wiele zmodernizowanych wersji puzzli i klocków, np. puzzle 3D, które układane w formie przestrzennej dają o wiele więcej frajdy niż te klasyczne. Jeżeli wiek chłopca wynosi więcej niż siedem lat, to warto pokusić się o kupno gry lub zabawy strategicznej.

Rozwija to chęć poznawczą, ale przede wszystkim zdolność przewidywania i planowania. Zatem zamiast kupna zabawkowej broni, o której chłopcy w tym wieku marzą, warto zaryzykować i pozwolić dziecku na określenie innej strategii. Prezent na gwiazdkę dla chłopca kojarzy się głównie z prezentami typu: samochody, klocki, gry itp. Żeby nie popełnić gafy z prezentem, w stylu ciocia kupiła taki sam prezent jak inna osoba obdarowująca, warto ustalić z członkami rodziny, predyspozycje do kupna konkretnych rzeczy. Prezent dla chłopca, który znajdzie się pod choinką, powinien być prezentem, z którego dziecko będzie czerpać korzyści nie tylko w kwestii zabawy, ale przede wszystkim w kwestii udoskonalania swoich umiejętności.

Prezent pod choinkę dla dziewczynki

Jaki prezent pod choinkę wybrać dla dziewczynki? Jeśli ją dobrze znamy, bo jest naszą córką lub wnuczką, z pewnością nie będzie problemu. Wybierz to, czego jeszcze nie ma, a z czego na pewno będzie zadowolona. Jeśli gustuje w lalkach, postaw na jakieś gadżety, których jeszcze nie ma: ubranka dla lalek, krzesełka, mebelki. Jeśli lubisz bawić się w rękodzieło, możesz spróbować wykonać je sama z drewnianej sklejki na przykład. Tylko będziesz musiała się wtedy chować przed swoją pociechą, bo kiedy Cię przyłapie, z pewnością zorientuje się, że coś kombinujesz. Jeżeli nie znasz dobrze dziecka, któremu masz zamiar sprawić świąteczny prezent, radzimy postawić na taki upominek, z którego będzie się cieszyło zarówno dziecko jak i rodzice.

Zarówno dla dziewczynki jak i dla chłopca, świetnym rozwiązaniem jest zakupienie jakiejś gry, która nie tylko bawi, ale również rozwija wyobraźnię i logiczne myślenie. To nie prawda, że klocki to zabawka wyłącznie dla chłopców. Również dla dziewczynki możesz wybrać prezent w postaci klocków, które układa się w konkretne kształty, czy stawia z nich niesamowite budowle. Dziewczynki nieco częściej niż chłopcy uwielbiają malować.

Oczywiście jeśli chodzi o etap bazgrania po ścianach, mamy równouprawnienie. Jednak to małe dziewczynki częściej z chęcią sięgają po kolorowanki. Jeżeli wiesz, że dziecko lubi malować, postaw na komplet bajecznych kolorowanek, które zawierają komentarze i opisy, dzięki którym można młodemu człowiekowi wytłumaczyć wiele prostych, lecz dla niego zawiłych jeszcze spraw. Nie kupuj dziewczynce, której nie znasz, samochodzików i motocykli, bo możesz nie trafić w jej gust. Z pewnością doskonale sprawdzą się zabawki dydaktyczne, na przykład zestawy masy plastycznej, którą formuje się za pomocą różnego rodzaju gadżetów, takich jak foremki, praski, wyciskarki. Masa jest nietoksyczna, więc mogą bawić się już nawet najmłodsi milusińscy, którzy wiedzą, że nie należy jej jeść, ale jeśli jednak coś trafi do buzi, to nic wielkiego się nie stanie. Postaw na zabawki, które uczą kreatywności i myślenia!

Jakie dania muszą znaleźć się na Wigilijnym stole

Przygotowanie świąt Bożego Narodzenia, to jedno z największych wyzwań dla pani domu w czasie całego roku kalendarzowego. Zwłaszcza istotna, zresztą również najbardziej magiczna jest kolacja Wigilijna. Jeśli nie masz pomysłu, jak ją przygotować, ponieważ zawsze byłaś podczas tego dnia gościem, podpowiemy Ci, jakie dania koniecznie muszą znaleźć się na Wigilijnym stole, według starych, polskich tradycji. Napojem, który powinien pojawić się na gości, jest konieczny do przygotowania kompot przyrządzony z suszonych owoców. To bardzo popularny w Polsce element wigilijnego stołu. Z pewnością Twoi goście będą zachwyceni, jeżeli podasz im na przywitanie tego typu napój, który możesz podawać zarówno jako ciepły, jak i zimny napój. Jako napój, lub ciepłe pierwsze danie możesz zaproponować także barszczyk z czerwonych buraków. Możesz potraktować go jako ciepły napój przed głównymi daniami i podać na przykład w kubkach, bez dodawania jakichkolwiek innych składników, lub podać jako typową, sycącą zupę, dorzucając do niego uszek z grzybami lub połączeniem grzybów i kapusty.

Uszka powinny kojarzyć nam się z kolejną, bardzo popularną podczas świąt Bożego Narodzenia potrawą, a mianowicie z pierogami. Sporo z nas preferuje pierogi z kapustą i grzybami na świątecznym stole, część woli pierogi z mięsem. To od Ciebie zależy, jaką wersję wybierzesz. Nie kupuj jednak gotowych: naprawdę szczerze radzimy spróbować zrobić je własnoręcznie. Będziesz potrzebowała tylko dobrego ciasta, na które przepisów jest wiele. Wybierz to najprostsze, które sprawdzi się najlepiej. Jako wypełnienie wybierz dobre grzyby (podgrzybki, prawdziwki) ugotowane wraz z kapustą, z dodatkiem podsmażonej cebulki i marchewki. Dopraw według smaku i ciesz się tą niewątpliwą atrakcją przez wiele dni. Pierogi możesz spokojnie zamrozić. Zabawa z lepieniem pierogów może być fantastycznym sposobem na spędzenie razem czasu przed świętami dla Ciebie i całej rodziny. Nie bój się lepienia, możesz kupić specjalną praskę. Podczas przygotowywania kolacji wigilijnej, nie zapomnij także o rybie. Możesz podać tradycyjnego polskiego karpia, dorsza, pstrąga czy nawet łososia, jeśli masz tylko na to ochotę. Do niego kluski śląskie lub ziemniaczki i nieśmiertelna kapusta z grochem — i kolacja będzie gotowa!

Jakie dania na Wigilie można przygotować wcześniej.

Kiedy przygotowujemy się do świąt, przeważnie zaczyna nam w pewnym momencie brakować czasu. O tym, że nadchodzi Boże Narodzenie przypominamy sobie zdecydowanie wcześniej niż na początku grudnia. Nie mamy innej możliwości: jesteśmy bombardowani reklamami w telewizji, w radiu, w prasie, a sklepy zalewane są świątecznymi ozdobami. Aby tym razem czasu nam nie zabrakło, jest kilka sprawdzonych sposobów. Przede wszystkim, zaplanuj sobie, co musisz zrobić i podziel te czynności w taki sposób, aby część z nich można było wykonać wcześniej. Wbrew pozorom, również gotowania wszystkich wigilijnych potraw nie musisz odkładać na ostatnie pięć minut.

Część dań na Wigilię można przygotować wcześniej. Postaramy się w tym tekście podpowiedzieć Ci, w jaki sposób można to zrobić. Na sam koniec, czyli na kilka dni przed świętami, zostaw sobie czynności, które muszą być wykonane bezpośrednio przed Wigilią. Należą do nich sprzątanie mieszkania (ścieranie kurzów, mycie podłogi), dekoracje świąteczne umieszczane na stole i w całym mieszkaniu (chyba, że wolisz mieć je wokół siebie wcześniej) oraz przygotowywanie potraw, które nie mogą długo czekać i nie należy przechowywać ich w zamrażarce. Jeżeli chodzi o dania na Wigilię, które można przygotować wcześniej, należą do nich przede wszystkim świąteczne pierniki. Jeśli robisz je od dawna, to na pewno wiesz, że te ciasteczka, które przygotowywane są w twardszej wersji bez użycia drożdży, muszą odleżeć swoje, aby nabrać miękkości. Upiecz je znacznie wcześniej, dzięki czemu zaoszczędzisz tak cenny przed świętami czas i jednocześnie będziesz mieć pewność, że na święta będą jadalne. Postaraj się także wcześniej przygotować rybę. Niezależnie od tego, czy wolisz jadać karpia, czy Twoją ulubioną rybą jest pstrąg lub turbut, możesz przygotować, to znaczy obrać z ości i wszelkich niejadalnych elementów, a potem zamrozić. Nie straci swoich wartości odżywczych. Przygotuj wcześniej również pierogi, które w domowej wersji mogą długo przebywać w zamrażarce i nie stracą swojego fantastycznego smaku.

Jak ładnie zapakować świąteczny prezent

Pomysłów na pakowanie świątecznych prezentów jest mnóstwo, podobnie jak innych idei związanych z przygotowaniami do Bożego Narodzenia. To niewątpliwie święta, do których podchodzimy z największą radością, najbardziej na nie czekamy i najbardziej zależy nam, aby wypadły niesamowicie. Chcemy podpowiedzieć Ci, w jaki sposób ładnie zapakować świąteczny prezent, aby naprawdę zrobił wrażenie na innych, a jednocześnie nie był drogi. Do łask wracają rzeczy wykonane własnoręcznie.

Coraz więcej kobiet powraca do handicraftu, czyli wykonywania różnego rodzaju przedmiotów, bibelotów i gadżetów własnoręcznie. Zdecydowanie polecamy przed świętami wziąć z nich przykład i przygotować opakowania na swoje prezenty własnoręcznie. Podstawowym materiałem, jakiego będziesz potrzebowała, będzie szary papier. Tak, taki zwykły szary papier, jakiego używa się do produkcji kopert na zdjęcia rentgenowskie na przykład.

Przydadzą się także pudełka, mogą to być pudełka po butach, po perfumach, kosmetykach, innych zakupach. Jeśli nie masz takich w domu, bo nie dopadła Cię mania zbieractwa, przejdź się do pobliskiego sklepu lub marketu. Jeśli poprosisz, z pewnością podarują Ci tam kilka pudełek, które i tak trafiłyby do śmieci jako makulatura. My proponujemy Ci dwie wersje fantastycznych opakowań na prezenty. W przypadku obu, w pierwszej kolejności oklej pudełko papierem tak, aby można je było swobodnie później otworzyć (na przykład pudełko do butów: oklej górę, czyli pokrywkę i osobno oklej główną część pudła). Możesz użyć do tego taśmy dwustronnej lub zwykłego kleju do papieru pożyczonego od dziecka z podstawówki. Pierwsza wersja ozdoby wymaga posiadania: brokatowego długopisu w srebrnym lub złotym kolorze, srebrnego lub złotego markera, lub pieczątek ze świątecznymi wzorkami i farbki.

Namaluj na całym opakowaniu gwiazdki, śnieżynki czy choinki srebrnym pisakiem, albo odbij na nim świąteczne wzory. Zobaczysz, że połączenie szarego papieru, srebra i złota, nawet w tak prostej formie będzie wyglądać efektownie. Wersja druga: z tego samego szarego papieru powycinaj choinki, gwiazdy, serca i co tylko przyjdzie Ci do głowy. Zanim wytniesz, pomaluj je we wzory. Później przyklej do pudełka nieco grubszą taśmą dwustronną i ciesz się równie fantastycznym efektem. Dodaj tasiemkę lub wstążkę, przymocuj ładny liścik lub karteczkę i gotowe.

Jakie ozdoby na choinkę można wykonać z dzieckiem

Jeśli kochasz święta i chciałabyś tą miłością zarazić swoje dzieci, lub sama nie jesteś specjalną fanką Bożego Narodzenia, a tego roku chciałabyś jednak poczuć magię świąt niczym z reklam ze świętym mikołajem, który wiezie magiczny napój do wszystkich wokół, mamy dla Ciebie świetną propozycję. Spróbuj w tym roku przygotować więcej rzeczy samodzielnie, angażując w to swoje dzieciaki. Nasza pierwsza propozycja, to ozdoby na choinkę, które możesz wykonać ze swoim dzieckiem. Możecie wykorzystać to tego mnóstwo rzeczy, które zalegają w domu, do niczego nie służą, a odpowiednio potraktowane można zamienić w coś ciekawego. Mamy dla Ciebie pewien fajny chwyt: zaopatrz się w złotą lub srebrną farbę w spray’u, najlepiej taką o pojemności 400 mililitrów, która starczy na długo. To wydatek rzędu dziesięciu, piętnastu złotych.

Zbierzcie z dzieckiem wszystkie małe zabaweczki, którymi i tak się już nie bawi. Mogą to być minipluszaki, zabawki z jajek niespodzianek, klocki, piłeczki czy figurki. Oczywiście jeśli Twój młody człowiek zgodzi się, aby zamienić je w świąteczne ozdoby. Przemalujcie je wszystkie za pomocą farby na srebrny lub złoty kolor, dodajcie sznureczek-zawieszkę, który możecie zrobić ze srebrnej lub złotej nitki i zróbcie z nich dekoracje choinkowe. Zobaczysz, że nawet smerf czy pingwinek, przerobiony metaliczną emalią, będzie wyglądał na choince olśniewająco.

Do sznureczka możecie dodać kokardkę zrobioną ze zwykłej tasiemki. Druga propozycja, to wybranie się na spacer w las i nazbieranie ładnych szyszek, z którymi zrobicie to samo. Przede wszystkim, będziecie później mogli sobie powiedzieć, że świąteczne ozdoby na choinkę wykonaliście w stu procentach samodzielnie. Przemalujcie szyszki farbą, dodajcie zawieszki — i dekoracje będą gotowe. Nawet z małym dzieckiem możecie się pobawić w robienie ozdób z masy solnej. Przygotujcie ją z mąki, soli i wody, bez dodawania jakiegokolwiek kleju. Rozwałkujcie na dowolną grubość i wycinajcie foremką do ciasteczek ozdoby w kształcie dzwoneczków, gwiazdek, serduszek lub innych. Zróbcie otworki na zawieszkę, wysuszcie, pozostawiając na jeden dzień, blisko kaloryfera czy grzejnika, a potem przemalujcie i zawieście na choince.

Jeśli Twoje dziecko to młody artysta, zaopatrz je w metaliczny marker, którym namaluje dodatkowo na ozdobach wzory. Możesz też pomalować ozdoby bezbarwnym lakierem, a potem obsypać brokatem. Twoja choinka będzie lśniła, a Ty i Twoje dziecko będziecie z siebie dumni i jeszcze bardziej będziecie cieszyć się z nadchodzących świąt.

Ubieranie świątecznego drzewka z dzieckiem

Dla dzieci, zwłaszcza tych malutkich, każde święta Bożego Narodzenia to wielkie przeżycie, na które czeka ze zniecierpliwieniem. Dla dziecka na prawdę okres oczekiwania od Mikołajek do świąt to długi czas, kiedy myśli intensywnie o prezentach, o tej magicznej atmosferze i nie może się doczekać. Jeśli chcesz umilić dziecku to oczekiwanie, zaangażuj je w pomoc w przygotowaniach domowej, świątecznej atmosfery. Możesz na przykład zaproponować dziecku wspólne ubieranie choinki. Ubieranie świątecznego drzewka z dzieckiem, to będzie fantastyczna zabawa dla Was obojga. Przede wszystkim pamiętaj, aby dać dziecku swobodę. Jeśli będzie chciało samo umieszczać ozdoby według uznania, niech tak właśnie zrobi. Zawsze możesz później poprawić to co nieco, kiedy nie będzie widziało. Daj mu się jednak wykazać. Możecie wtedy rozmawiać o świątecznych zwyczajach, o znaczeniu Bożego Narodzenia, o tym jak sama byłaś mała i obchodziłaś te święta ze swoimi rodzicami.

Świetną zabawą będzie także przygotowywanie ozdób własnoręcznie. Możecie wycinać je z papieru, albo składać origami. Możecie także postawić na odrobinę inwencji twórczej w postaci robienia ozdób z masy solnej, która zrobiona własnoręcznie niewiele kosztuje. Tego typu zabawy rozwijają wyobraźnię naszego dziecka, a dodatkowo, dziecko czuje się potrzebne, kiedy może pomóc Ci w obowiązkach. A już takich przyjemnych tym bardziej! Możecie robić ozdoby z plastycznej masy jako małe figurki, lub po prostu rozwałkować ciasto na odpowiednią grubość, a potem wycinać odpowiednie kształty za pomocą zwykłych foremek do ciasteczek. Jeśli obawiasz się, że dziecko zrobi sobie krzywdę metalem, wybierz foremki z silikonu, które na pewno mu nie zaszkodzą i na pewno nie zostaną przypadkiem powyginane, nie utracą swojego kształtu. Zapytaj także dziecka, czy ma jakieś swoje pomysły na świąteczne dekoracje. Jeśli ma, wykorzystajcie je. Jeśli nie, podpowiedz mu co nieco.

Na przykład zapytaj, co można by było zrobić z szyszek, które nazbieraliście razem w lesie. Jak je pomalować, jak dodatkowo ozdobić i jak sprawić, aby zamieniły się w piękne ozdoby choinkowe, które potem razem powiesicie na drzewku.

Jakie ciasta upiec na Boże Narodzenie

Szukasz pomysłu na to, jakie ciasta upiec na święta Bożego Narodzenia? Przede wszystkim zastanów się, na czym Ci najbardziej zależy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz poczęstować swoich gości typowymi, polskimi ciastami, najczęściej podawanymi w polskich domach na święta, czy może zaskoczyć wszystkich innowacyjnymi pomysłami? A może wolisz połączyć wszystko w jednym? Jeśli masz doświadczenie w pieczeniu ciast, możesz pozwolić sobie na dowolne kombinacje składnikowe i smakowe, bez obaw, że coś nie wyjdzie. Jeśli nie pieczesz zbyt często lub nigdy tego nie robiłaś, postaw raczej na proste ciasta: na pachnący obłędnie cynamonem jabłecznik, na który makowiec możesz upiec, wykorzystując gotową masę, na ciasto z owocami, do którego nie trzeba mieć wiele doświadczenia. Możesz wybrać także sernik, ale pamiętaj, że wtedy czeka Cię trochę roboty. Popularnym podczas świąt ciastem jest także piernik.

Nie musi koniecznie być twardym herbatnikiem, który tylko pachnie cynamonem, możesz spróbować przygotować ciasto piernikowe. Z pewnością na świątecznym stole może pojawić się także babka. Te dwa ostatnie ciasta, piernikowe i babkę, możesz przygotować w kilku fajnych wersjach. Wybierz mniejsze formy i upiecz kilka takich samych babek, ale przygotuj do nich różne polewy: cukrową w białym kolorze lub z dodatkiem barwnika, karmelową, śmietankową albo czekoladową. Kiedy taki wybór pojawi się na stole, a jeszcze do tego podasz te ciasta w elegancki sposób, na przykład na ozdobionych czekoladkami talerzach, lub ozdobionych dostępnymi w każdym markecie spożywczym cukrowymi figurkami związanymi ze świątecznym nastrojem, na pewno nie znajdzie się nikt, kto nie skusi się na kawałek. Nie musisz robić ciast, których przygotowanie zajmuje dziesięć dni. Wystarczy, że upieczesz je tak, aby miały świąteczny klimat i spełniały dobrze swoje zadanie: cieszyły oko i dobrze smakowały. Poszukaj sprawdzonych przepisów w sieci lub w książkach kucharskich. Kto wie, być może te święta Bożego Narodzenia sprawią, że poczujesz w sobie zadatki na cukier mistrza?

Wigilijny stół – jak go udekorować

Dekoracja wigilijnego stołu za czasów wspominanej często z rozrzewnieniem komuny, to był biały obrus, dwa metalowe świeczniki, którym jakby się oberwało, to można by nie dożyć kolejnych świąt i zastawa, wyciągana tylko na tę okazję raz do roku. Chcesz, aby u Ciebie wyglądało to inaczej, jeśli jeszcze nie wyszłaś z mody z lat siedemdziesiątych? Nic trudnego. Wigilijny stół można udekorować w obłędny sposób, nie używając do tego bardzo skomplikowanych technik (nie musisz wyszywać wzorów na tym wspomnianym białym obrusie) i tanim kosztem. Zerknij na wskazówki, w jaki sposób składamy serwetki, aby nabrały odpowiedniego kształtu. To coś podobnego do sztuki orgiami. Kup zwykłe serwetki w sklepie, w jednolitym kolorze, jakim zamierzasz w całości przybrać swój stół, poskładaj je na przykład w gwiazdy. Weź dowolne wysokie świeczniki, które masz w domu i wykorzystaj jedną z proponowanych dekoracji. Pierwsza z nich, to nałożenie na nie dużych kokard w kolorach takich jak serwety, które ozdobisz na przykład brokatem lub kupisz gotowe w wersji bardziej błyszczącej.

Zamiast kokard, do świeczników przywiąż małe gałązki bukszpanu lub jemioły, albo przemalowanych na srebrny, złoty lub srebrzysto biały kolor gałązek. Możesz także spróbować przemalować je farbą w spray’u, którą później zmyjesz, jeśli będziesz chciała wrócić do poprzedniego koloru. Na stole mogą się znaleźć także zamiast wysokich świeczników małe podgrzewacze. Aby zrobić do nich świecznik samodzielnie i tanio, wystarczy przyozdobić zwykły słoik. Zedrzyj dokładnie etykietkę ze słoika po ogórkach, grzybkach czy innym produkcie, spryskaj słoik brokatową farbą — i gotowe.

Możesz zamiast farby, spryskać słoiczek sztucznym śniegiem, a potem wydrapać na przykład wykałaczką wzorki w formie śnieżynek. Włóż podgrzewacze do środka, zapal i ciesz się świątecznym blaskiem. Jeśli chcesz zrobić gościom niespodziankę, możesz dla każdego przygotować samodzielnie małe karteczki w kształcie choinek, czy czapek Mikołaja, które będą stanowiły ich wizytóweczki, aby wiedzieli, gdzie mają siadać, a w środku będą zawierały życzenia.

Wigilijne sianko, jemioła – tradycyjne dekoracje na Boże Narodzenie

To nie prawda, że tradycyjne dekoracje na Boże Narodzenie wyglądają nieco dziwnie, we współczesnym świecie gdzie to głównie Święty Mikołaj gra pierwsze skrzypce. Nie musisz przygotowywać typowej stajenki, czy znosić do domu całego worka wypełnionego jemiołą i choiną, aby przyozdobić dom zgodnie z tradycjami. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, jak połączyć tradycyjne dekoracje na Boże Narodzenie ze współczesnymi trendami. Wigilijne sianko, które kładziemy często pod obrusem, to symbol stajenki. Możemy wykorzystać je w nieco inny sposób, na przykład robiąc dzięki niemu fajnie wyglądające podstawki pod świeczki podgrzewacze.

Weź pusty słoik, zedrzyj dokładnie etykietkę. Sianko, które masz, przemaluj na odpowiadający Ci kolor za pomocą farby w aerozolu, lub dosyp to tego sianka brokat. Wypełnij nim słoiczek, zakręć, odwróć do góry nogami, a na górze postaw podgrzewacz. Sianko możesz także wetknąć do pustej butelki po winie czy nalewce ze zdartą etykietą, również zasypać je brokatem i cieszyć się świąteczną dekoracją w nowoczesnym stylu, z wykorzystaniem elementu tradycji, której w dodatku nie będziesz musiała później przetrzymywać przez cały rok. Jeśli ją wyrzucisz, nie będzie Ci jej szkoda.

Jeżeli chodzi o jemiołę, która jest symbolem życia i płodności, a którą uważamy często za symbol świąt i szczęścia, według tradycji nie należy jej wyrzucać, a zachować na kolejny rok. Również możesz ją co nieco podrasować, przemalowując na wybrany kolor zmywalną lub niezmywalną farbą, albo spryskując sztucznym śniegiem. Możesz zawiesić ją gdzieś pod sufitem, na przykład na lampie, albo po prostu włożyć do wazonu. Najbardziej symbolizującą święta ozdobą, jest niewątpliwie choinka. Tę również możesz udekorować tak, aby wyglądała elegancko i nowocześnie. Nie musisz nakładać na nią sterty bombek w przeróżnych kolorach, możesz wybrać na przykład ozdoby w tym samym odcieniu, które jeśli jesteś fanką rękodzieła, możesz wykonać sama. Za ozdoby choinkowe mogą posłużyć Ci także na przykład pierniki, które zostały z zeszłego roku, a już nie nadają się do jedzenia.

Kiedy upiec pierniczki i jak je przechowywać

Jeśli decydujemy się samodzielnie upiec świąteczne pierniczki, w tradycyjnej staropolskiej formie, zapamiętajmy przede wszystkim, że im dłużej nasze ciasto będzie leżakowało, tym lepsze wyjdą nam nasze wypieki w postaci pierników. Przygotowane w taki sposób specjały, według staropolskich jak podkreślamy przepisów, będą najlepiej smakowały, kiedy po wypieczeniu zostawimy je na około tydzień. Możemy przechowywać je w metalowej puszce, w papierowej torebce lub w zwykłej miseczce okrytej lnianą lub płócienną ściereczką. Byle nie były zamknięte i kompletnie odcięte od powietrza, na przykład w słoiku. Pamiętaj, że jeśli zabierasz się za pierniki po raz pierwszy, może Ci nie wyjść do końca ich wypiek. Pierniki, wbrew pozorom, to jedne z ciast, które najtrudniej jest zrobić za pierwszym razem w stu procentach dobrze.

Zwracaj uwagę na każdy element przepisu. Jeśli jest w nim napisane, że cukier, tłuszcz i miód mieszamy w garnku razem, na małym gazie i mieszamy cały czas do uzyskania odpowiedniej masy, to tak właśnie robimy, nie zmieniając w żaden sposób podpowiadanej nam procedury. Jeśli podawana jest konkretna kolejność co do przygotowywania ciasta, na przykład że najpierw wrzucamy do miski mąkę, dodajemy jajka, dalej sól i sodę, którą uprzednio rozpuściliśmy w mleku, to nie zmieniamy kolejności na inną, ponieważ ma ona znaczenie.

Ciasto przygotowane według staropolskiego przepisu, powinno leżakować nawet przez kilka tygodni w chłodnym miejscu. Pisząc kilka tygodni, mamy na myśli mniej więcej 5-6 tygodni. Ciasto wówczas staje się nieco twardsze, ale łatwiej je wałkować i nadawać mu odpowiedni kształt, wycinać je foremkami, piec. Zwróć uwagę na to, że kiedy pieczesz pierniki, moment wyjęcia ich z piekarnika jest wtedy, kiedy ich brzegi są już twardawe, a środek jest nieco miękki. Jeśli są twarde nawet po dwóch, trzech dniach, co czasem się zdarza, do puszki, w której przechowujemy pierniki lub do miski przykrytej ściereczką, wkładamy jabłka pokrojone na ćwiartki, aby pierniki wchłonęły odrobinę wilgoci i stały się bardziej miękkie.

Sprzątanie przed świętami — jak to ogarnąć

Każdego roku, kiedy nadchodzi listopad, wydający się być hen daleko przed świętami Bożego Narodzenia, zewsząd zaczynają nas atakować choinki, gwiazdki, mikołaje i propozycje prezentów. Mówisz sobie wtedy, że kiedy zacznie się grudzień, to tym razem postarasz się zabrać za sprzątanie przed świętami wcześniej, żeby nie zostawać z tym na ostatnią chwilę. Jeśli wiesz, że ta metoda się nie sprawdza, to znaczy i tak odkładasz przedświąteczne porządki na ostatni moment, zacznij już dziś. Zrób sobie porządną listę spraw do załatwienia przed świętami już w momencie, kiedy przypominasz sobie, że nadchodzą już niedługo. Wiesz, że musisz zrobić zakupy, nabyć lub wykonać prezenty i zrobić porządki, czyli tę najmniej przyjemną czynność. Zastanów się i zapisz, jakie obowiązki do tego należą: mycie okien, sprzątanie zakamarków domu lub mieszkania, do których rzadko zaglądasz i nie poświęcasz czasu na czyszczenie ich na bieżąco, porządki w szafach, na półkach, w kuchni, w pokoju, w łazience.

Zacznij od podziału mieszkania na strefy, to znaczy na konkretne pomieszczenia. Do każdego z nich wykonaj listę czynności do wykonania, a później zabierz się za pracę. Jeśli zakładasz sobie, że w każdym pomieszczeniu potrzebne są do zrobienia mniej więcej te same rzeczy, możesz podzielić obowiązki albo w zależności od stref, albo czynności do wykonania.

Na przykład: załóż, że najpierw zrobisz porządki w szafach i różnych zakamarkach, w których coś przechowujesz. Posegreguj je najpierw w pokoju, potem w kuchni i tak dalej. Wyrzuć to, czego nie używasz i nie potrzebujesz, lub oddaj te rzeczy komuś, komu mogą się przydać. Wewnętrzną część porządków masz już za sobie. Następnie umyj miejsca, których nie sprzątasz na co dzień. Zetrzyj kurz z szaf, odkurz za kanapą, za biurkiem. Dalej umyj okna we wszystkich pomieszczeniach. Na koniec zostaw sobie to, co jest najbardziej widoczne: odkurzanie i mycie podłóg, ścieranie kurzu z otwartych półek i zakamarków, ścieranie kurzu z liści roślin, jeśli masz takie w domu. Możesz także wykonywać te czynności po kolei w każdym pomieszczeniu, zostawiając najbardziej widoczne strefy na sam koniec. Dobra organizacja to klucz do sukcesu w każdej pracy, także domowej.

Bożonarodzeniowe przystrajanie domu

Lubisz święta i chciałabyś, aby w ich czasie Twój dom wyglądał wyjątkowo? Choinka to za mało, żeby nadać swoim wnętrzom ciepłego, bożonarodzeniowego klimatu? Poszukaj inspiracji w naszym artykule i postaraj się, aby w tym roku Twój dom wyglądał naprawdę świątecznie. Czas świąt to czas zimowy, w którym większość z nas tęskni za ciepłem. Postaraj się, aby w Twoim domu znalazło się miejsce dla świec, które nadają ciepła pomieszczeniom. Możesz wykorzystać zwykłe podgrzewacze, których kilkadziesiąt sztuk możesz zakupić w markecie już za niecałe dziesięć złotych. Jako bazę, podstawkę do nich możesz wykorzystać chociażby głębokie spodeczki pod filiżanki, z których rzadko korzystasz.

Możesz wykorzystać w tym celu także zwykłe słoiki. Rozejrzyj się w sklepie za brokatem w spray’u, którym możesz ozdobić słoik. Spryskaj go brokatem, na górze w miejscu połączenia z zakrętką zawiąż ozdobną wstążkę z materiału. Do środka słoika możesz nasypać soli, która będzie wyglądała jak śnieg. Na warstwie soli postaw podgrzewacz i ciesz się zimowym lampionem. Jeśli czujesz w sobie artystyczne zacięcie, słoik możesz także pomalować w świąteczne wzory na przykład żelowymi farbkami do dekoracji szkła lub farbami akrylowymi. Postaw także na elementy naturalne, to znaczy stroiki wykonane z iglastych gałęzi.

Możesz upleść je w okrąg, aby wyglądały jak ozdobny wieniec i zawiesić na drzwiach wejściowych od wewnątrz lub od zewnątrz. Do ozdoby wykonanych z choiny wianuszków lub bukietów wykorzystaj drobne bombki lub własnoręcznie wykonane ozdoby, na przykład w postaci kokardek wykonanych ze zwykłej taśmy w wybranym kolorze. Możesz postawić także na ozdoby wykonane techniką origami lub wykonane z masy solnej. Zabawa masą solną to świetna zabawa dla całej rodziny. Kilogram mąki, pół kilograma soli, odrobina wody i mamy masę plastyczną, którą może bawić się cała rodzina. Możecie spróbować uformować ozdoby choinkowe, podkładki pod świeczki czy inne gadżety. Postaw także na dekoracje okien. Spróbuj zrobić papierowe girlandy, albo zawieszki w formie śnieżnych gwiazdek. Szablony do tego typu dekoracji możesz znaleźć w sieci, na stronach poświęconych rękodziełu. Ozdoby wykonane własnoręcznie dają znacznie więcej satysfakcji i dodatkowo zabawy podczas ich wykonywania.

Jak ubrać się na Wigilię i na Święta

Strój na Święta i na Wigilię, to często wyzwanie podobne do wyboru kreacji sylwestrowej. Pamiętaj, że jeśli spędzasz święta w rodzinnym gronie, a nie na przykład na urlopie w ciepłych krajach, powinnaś ubrać się w taki sposób, aby wyglądać elegancko i szykownie, stosownie do okazji. Unikaj przykrótkich sukienek, ubrań wskazujących na zabawowy charakter Twojego stroju, krzykliwych elementów odzieży. Postaw na klasę. Wybierz dla siebie sukienkę, która będzie wyglądała gustownie, najlepiej w stonowanych kolorach. Możesz wybrać:

  • Szarość,
  • czerń.
  • Ciemną zieleń,
  • granat
  • bordo

Jeśli źle czujesz się w ciemnych kolorach, postaw na beż, odcienie stonowanego łososia, delikatnego brązu czy delikatnej zieleni. Unikaj krzykliwych kolorów typu fuksja, pomarańcz, intensywna czerwień czy róż. Jeśli nie lubisz sukienek, wybierz klasyczną garsonkę lub proste spodnie i klasyczny sweterek z krótkim rękawem, na który założysz kardigan lub żakiet. Zwróć uwagę na dodatki, które powinny jak w przypadku każdego stroju współgrać z całością. Jeśli zależy Ci na zaakcentowaniu świątecznego przeznaczenia swojego stroju, możesz wybrać coś dla siebie z szeregu dodatków, które pojawiają się na rynku każdego roku przed okresem Bożego Narodzenia.

Są to na przykład kolczyki w kształcie kokardek, gwiazdek, przypominające pierniki, w kształcie choinek czy czapek lub skarpet świętego mikołaja. Podobnie jest z wisiorkami na łańcuszki, wśród których królują delikatne, świąteczne wzory. Możesz wybrać także świąteczną broszkę lub bransoletkę z zawieszkami, które będą przypominały świąteczne prezenty. Dowolność stroju i dodatków zależy tylko i wyłącznie od Ciebie, pamiętaj jednak aby stawiać na klasykę. Postaraj się, aby podczas tych wyjątkowych dni, traktowanych przez większość z nas jako najważniejsze święta w roku, wyglądać równie wyjątkowo, to znaczy elegancko i schludnie. Nie stawiaj na blichtr i świecidełka, z którymi czasem kojarzą nam się święta. Ubierz się odpowiednio do tej ważnej okazji, zwłaszcza jeśli czeka Cię uroczystość w większym, rodzinnym gronie.

Gwiazdkowy prezent dla męża

Kupowanie prezentów na święta Bożego Narodzenia, to dla wielu z nas czysta przyjemność. Buszujemy po dużych marketach, nafaszerowanych świątecznymi ozdobami, gadżetami i artykułami, które prezentowane i reklamowane są jako doskonały prezent Gwiazdkowy. Dla części z nas z kolei to czas kiedy musimy się sporo namęczyć, aby znaleźć coś, co spodoba się osobie, dla której to kupujemy.

Niezależnie od tego, czy lubisz kupowanie świątecznych prezentów, czy nie, podpowiemy Ci, jak wybrać dobry Gwiazdkowy prezent dla swojego męża. To prawda, że wielu facetów lubi gadżety i wielu z nich chętnie powróciłoby do czasów dzieciństwa, by znowu móc pobawić się kompletowaną przez lata kolejką elektryczną. Jednak wybieranie dla swojego mężczyzny prezentu w postaci typowo świątecznego gadżetu (czapki lub skarpety Świętego Mikołaja, pluszowego renifera czy portfela w kształcie choinki) to nie jest dobry pomysł. Zastanów się najpierw, z czego mąż mógłby się ucieszyć najbardziej. Czasami wystarczy przypomnieć sobie, o czym mówił przez ostatni rok. Być może marzyła mu się nowa wiertarka, żeby mógł realizować swoje artystyczne pasje związane z majsterkowaniem? A może mówił, że przydałyby się nowe osłony na tapicerkę w samochodzie, bo te stare wyglądają już nieładnie? Może kiedyś zatrzymał się przed wystawą sklepową i powiedział: zobacz kochanie, jaka świetna koszula?

Spróbuj sobie przypomnieć, o czym marzył i co chciał sam sobie kupić, ale nie miał na to czasu, pieniędzy lub nie mógł się zdecydować. Jeśli nic nie przychodzi Ci do głowy, postaraj się dopasować coś do jego gustu. Jeśli wiesz, że uwielbia książki danego autora, ale zawsze wypożycza je z biblioteki, kup mu którąś z nich i powiedz, że to prezent mający zmobilizować go do stworzenia swojej własnej kolekcji ulubionych książek.

To samo z płytami ulubionego zespołu lub filmami, które może oglądać kilka razy do roku w kółko. Kup mu coś związanego z jego pasją. Jeśli żegluje, postaw na nowy sztormiak. Jeśli gra w tenisa, biega, uprawia inny sport na świeżym powietrzu, kup mu buty, które już się zużyły. Postaraj się wybrać taki prezent, z którego naprawdę będzie się cieszył i będzie wiedział, że to prezent wybrany specjalnie dla niego. Unikaj gadżetów i typowo domowych sprzętów, typu nowy garnek do makaronu czy nowa teflonowa patelnia.

Zdjęcie PxHere

Zdjęcie PxHere

Zdjęcie PxHere

Zdjęcie PxHere

https://www.intermedialna.pl/kobieta-i-styl-zycia/ida-swieta-bozego-narodzenia-jestescie-na-nie-gotowi.html

Related Post