Pękające paznokcie i Grzybica paznokci

Pękające paznokcie i Grzybica paznokci post thumbnail image

Zauważasz, że coraz częściej Twoje paznokcie pękają? Masz problem z zapuszczaniem ich, ciągle musisz obcinać je na zero, bo jeśli są tylko odrobinę dłuższe, kruszą się i łamią, albo pękają w różnych kierunkach i płaszczyznach? Jaka witamina jest odpowiedzialna za wzmacnianie naszych paznokci, jak wzmocnić paznokcie?

Przyczyny powstawania pęknięć są różne, zależne od tego czy mamy do czynienia z pęknięciami wzdłuż, czy w poprzek paznokci, jednak najczęściej przyczyny powstawania pęknięć na paznokciach i u rąk, i u nóg, to brak pewnych składników odżywczych. Najbardziej pomoże nam w takiej sytuacji witamina A oraz witamina E.

Możemy stosować również suplementy diety, które pomogą nam przywrócić paznokcie do dobrej formy, na przykład suplementy zawierające skrzyp polny. Jeżeli zauważasz pęknięcia na paznokciach u dziecka, lepiej jest przeprowadzić konsultację i diagnozę u lekarza dermatologa, czy aby za pękającymi paznokciami u rąk i u nóg nie stoją jakieś poważniejsze przyczyny.

Lekarz zarówno w przypadku pęknięć na paznokciach u dziecka, jak i u osoby dorosłej, może zalecić nam na przykład regenerującą maść, która przywróci strukturze paznokci zdrowy i ładny wygląd. Jeżeli pęknięcia nie są duże, możemy zaopatrzyć się w maść regenerującą paznokcie w aptece albo sklepie z kosmetykami. Może nam też pomóc lakier, podobny do takiego, jakim często malujemy paznokcie u dłoni, ale zawierający dodatkowe składniki odżywcze i regenerujące. Sposobów na to, jak wzmocnić paznokcie jest wiele, jeśli jednak typowe dostępne produkty i metody nam nie pomagają, lepiej zwrócić się o pomoc do lekarza dermatologa.

Grzybica paznokci

Czy grzybica paznokci może być zaraźliwa? Jak rozpoznać, że dolega nam właśnie grzybica i jak wyleczyć ją później? Grzybica paznokci nie jest przypadłością, której należy bardzo się bać i która może w poważny sposób zaszkodzić naszemu zdrowiu. Może pojawiać się zarówno na paznokciach u rąk jak i na paznokciach u nóg. Grzybica paznokci nie jest zaraźliwa ani nie jest zakaźna, w ogólnie pojmowanym sensie, ale można nabawić się jej przez kontakt z komórkami, które ta przypadłość dopadła.

Co to oznacza w praktyce?

Na przykład jeżeli wybieramy się na basen, powinniśmy bezwzględnie zawsze zakładać klapki, właśnie między innymi po to, aby ewentualne znajdujące się na podłodze komórki z grzybicą, albo same grzyby, nie dotarły do naszych stóp a dalej paznokci. Grzybica u nóg pojawia się częściej właśnie u osób, które uczęszczają na basen, ale nie przestrzegają podstawowego wymogu, jakim jest noszenie obuwia ochronnego. Grzybica może atakować także nasze dłonie.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci? Nasze paznokcie są osłabione, a więc częściej się kruszą i łamią. Może pojawiać się na nich nieładny nalot. Należy więc obserwować paznokcie u rąk, u nóg u dzieci, które czasem same nie są w stanie zobaczyć, że są to jakieś niepokojące objawy. Zarażenie grzybicą jest proste, a jak wyleczyć objawy?

Równie prosto, zazwyczaj wystarczy nam po prostu maść przepisana przez lekarza dermatologa. Jeżeli będziemy tę maść stosować regularnie, objawy już po krótkim czasie powinny minąć. Nie musimy się obawiać, że grzybica zagrozi naszemu zdrowiu w jakiś specjalny sposób, nie jest to choroba, której szczególnie musimy się obawiać, ale kiedy się pojawia, nie lekceważmy jej, bo sama niestety nie przejdzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post