Jaka deska do kitesurfingu na początek – zaplanuj zakup z głową.

Jaka deska do kitesurfingu na początek – zaplanuj zakup z głową. post thumbnail image

Art. sponsorowany

Planujesz zakup profesjonalnej deski do kitesurfingu? Zanim zdecydujesz się na wybór, warto zwrócić uwagę  na kilka elementów, takich jak stopień zaawansowania, długość i budowa deski czy akcesoria. Dowiedz się, jak dobrać odpowiedni model do Twoich potrzeb! 

Jaka deska na początek do kitesurfingu?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kitesurfingiem, warto wybrać model, który ułatwi Ci opanowanie tej dyscypliny wodnej. W przypadku, kiedy wybierzesz jeden z kursów oferowanych w takich miejscowościach jak Chałupy, Jastarnia i Hel, to wszelki niezbędny sprzęt na czas szkolenia powinien zapewnić ośrodek. Co jednak dla tych, którzy wybrali naukę kitesurfingu samemu? W takiej sytuacji należy samodzielnie zakupić odpowiedni produkt. Najlepsza deska kite dla początkujących powinna cechować się następującymi elementami:

  • stabilność,
  • miękki flex,
  • cienkich krawędziach,
  • płaski rocker
  • większy rozmiar  – szerokie i duże deski ułatwiają utrzymanie kursu,
  • footstrapy – są bardziej zalecane dla osób początkujących niż przykręcane buty. 

Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z tym sportem mogą skorzystać na zakupie zestawu dla początkujących do kitesurfingu. Często również poleca się model Freeride. Dzięki temu postawienie pierwszych kroków  tej dyscyplinie jest łatwiejsze. Warto także przeczytać tekst na temat jak dobrać deskę do kitesurfingu na Surfpeople.pl. Dzięki poradom tam zawartym to zadanie będzie znacznie łatwiejsze! 

Jak wybrać deskę do kitesurfingu

Zastanawiasz się, od czego zacząć dobór deski do kite? Oto elementy, na które warto zwrócić uwagę.

Rodzaj deski 

Przy wyborze odpowiedniej deski kitesurfingowej ogromne znaczenie ma jej rodzaj. W zależności od swoich preferencji możesz zdecydować się na np. twin-tip, kierunkowe, wave, race czy foil. Najczęściej jednak wybierane są twin-tip, które charakteryzują się dużą uniwersalnością. Są one odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych adeptów tego sportu. Deski twin-tip mają symetryczny kształt i pozwalają na swobodne zmienianie kierunku czy wykonywanie manewrów. 

Stopień zaawansowania

Osoby początkujące lepiej sobie poradzą na szerszych i dłuższych deskach, które zapewniają stabilność np. freeride. Natomiast kitesurferzy, którzy już opanowali technikę, mogą zdecydować się na inne modele, np. freestyle.

Masa ciała kitesurfera

Masa ciała ma ogromne znaczenie przy doborze deski kite. Zwykle osoby o drobniejszej posturze wybierają modele do 130 cm długości i nie więcej niż 40 cm szerokości. Natomiast odpowiednie rozmiary desek dla cięższych użytkowników powyżej 75 kilogramów masy ciała zaczynają się od 140 cm długości. Dzięki temu możliwe jest zachowanie odpowiednich warunków do uprawiania tej dyscypliny. Poprawnie dobrany rozmiar deski do kajta wpływ na równowagę, łatwość wykonywania manewrów, utrzymania kursu i szybkość pływania. 

Preferencje kitesurfera

Przy doborze deski do kitesurfingu warto wziąć pod uwagę własne preferencje. Osoby bardziej zaawansowane, które lubią dynamiczne pływanie, powinny wybrać modele z wyraźnym zakrzywieniu, czyli rockerem. Pozwalają one na wykonywanie bardziej zaawansowanych manewrów i uzyskanie większej zwrotności. Jeśli cenisz sobie stabilność, zwłaszcza podczas pływania pod wiatr – wybierz deskę o płaskim rockerze. Najbardziej zaawansowani kitesurferzy chętnie wybierają modele pozbawione finów – dzięki temu możliwe jest brawurowe pływanie i obroty. 

To tylko kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie deski do kite. Pamiętaj, aby kierować się swoimi obecnymi zdolnościami. Bowiem zakup modelu dla zaawansowanych przez początkującego użytkownika może utrudnić naukę, a nawet wywołać frustrację podczas tego procesu. Warto także wybrać się na szkolenie kitesurfingu (surfpepole.pl / Twój kite instruktor)– tam otrzymasz nie tylko niezbędną wiedzę, ale również instruktorzy doradzą Ci, jaki model deski w danym momencie będzie dla Ciebie odpowiedni. 

Ciekawym rozwiązaniem jest pokierowanie się najpierw do wypożyczalni desek kitesurfingowych. Dzięki temu sam przekonasz się, na jakim modelu Ci się najlepiej pływa. Takie wypożyczalnie znajdziesz np. w Chałupach. 

Surfpeople.pl

Related Post